Values and rights, rule of law, security
#TheFutureIsYours Looking after citizens’ freedoms
Harmincból tíz könyvbemutató
A Harmincból tíz című könyv ott kívánja folytatni, ahol a tíz évvel ezelőtt megjelent Joggal Európában című kötet abbahagyta. A Joggal Európában elsősorban a külhoni magyarság különböző autonómiaelképzeléseit és -törekvéseit igyekezett bemutatni, összehasonlítva az eltérő koncepciókat. Szili Katalin és a kötet szerzői, Kalmár Ferenc, Tóth-Ferenci Adrienn és Varga Csilla – ahogy arra a cím is utal – a rendszerváltás óta eltelt harminc év kisebbségpolitikájának, és a 2010 óta eltelt 10 év nemzetpolitikájának sajátos összefonódásáról ad áttekintést. Az új kötet az autonómiatörekvések, a kisebbségpolitika, a szomszédságpolitika és a nemzetpolitikai kapcsolódási pontjainak feltérképezésére tesz kísérletet. A kötet célja, hogy a különböző témakörök mentén, és azokból merítve, átfogó képet nyújtson a határon túli magyar közösségeket érintő ügyek kapcsán. A könyv nem csak szemlélteti az elmúlt évek meghatározó eseményeit, hanem azokból merítve lehetséges stratégiai irányvonalakat fogalmaz meg, támpontokat vetítve előre. Ám a kötet nem szingularitásokban gondolkodik, ahogy Szili Katalin írja a könyv előszavában „A Harmincból tíz című középpontjában a magyar nemzetpolitika és a magyar nemzeti közösségeink védelme áll, az a felelősségteljes munka, amelyet az elmúlt évtizedben Magyarország és kormánya végzett azért, hogy a jelenlegi országhatárainkon kívül élő valamennyi őshonos nemzeti közösség biztonságban élhessen szülőföldjén.” A külhoni magyar közösségek védelme, nem kizárólagosan magyar ügy, hanem Európai, ahogy minden európai őshonos kisebbség védelme is egyik kicsit magyar ügy. A kötet szerzői ennek megfelelően a széles európai értelmezési horizontban helyezik el a kutatásaik eredményeit.
1016 Budapest, Gellérthegy utca 30-32.
Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. székháza
Event report
Javaslatok Európa jövője kapcsán a Harmincból tíz kötet bemutatója alapján Javasoljuk, hogy 1. a nemzeti kisebbségek ügye legyen európai ügy. Jelenleg Európában a lakosság több mint 10%-a tartozik az őshonos kisebbségi közösségekhez, ezért közös európai megoldást kell biztosítani úgy, hogy közben különbséget teszünk az őshonos nemzeti közösségek a gazdasági, továbbá az illegális bevándorlók között. 2. az állampolgárság és a nemzeti identitás legyen szétválasztva. Az állampolgárság nem szükségszerűen azonos a nemzethez tartozással. Fontos, hogy az EU-n belül az állampolgárság és a nemzeti hovatartozás ne legyen ellenségeskedést generáló tényező, tekintettel az európai sokszínűségre és integritásra. 3. a nemzeti kisebbségvédelem alapja az identitáshoz való jog maradéktalan biztosítása legyen. Az identitás az, mely megkülönbözteti a közösségeket és azokat az értékeket melyekkel egy adott közösség gazdagította az emberiséget. Ezért javasoljuk, hogy kisebbségi csoporthoz tartozók csoportidentitása, védelme, támogatása biztosított legyen, kirekesztésük, hátrányos megkülönböztetésük, asszimilációjuk kiküszöbölésével. 4. az identitás védelmének megvalósításához legyenek biztosítva mind az egyéni, mind a kollektív jogok. A nyelvi jogok, az anyanyelven való tanulás joga kulcselemei a nemzeti kisebbségvédelemnek. Az egyik legfontosabb intézkedés, melyet az állam egy kisebbségi nyelv védelmében tehet az, hogy hivatalos nyelvvé (regionális nyelvvé) nyilvánítja azon a területen, ahol ezt beszélik. Ehhez egységes kogens szabályozásra lenne szükség Európában. 5. az állam területén élő nemzeti kisebbségek legyenek államalkotó tényezői az adott államnak. Az őshonos nemzeti kisebbségek ugyanazon a területen laknak, ahol kultúrájuk, hagyományaik, vallásuk gyökerei vannak. Ily módon hozzájárultak szülőföldjük fejlődéséhez gazdagítva az egyetemes európai értékeket, kultúrát függetlenül attól, hogy mely hatalom uralta a történelem során azokat a területeket.Share:
Share link:
Please paste this code in your page:
<script src="https://futureu.europa.eu/processes/ValuesRights/f/11/meetings/43858/embed.js"></script>
<noscript><iframe src="https://futureu.europa.eu/processes/ValuesRights/f/11/meetings/43858/embed.html" frameborder="0" scrolling="vertical"></iframe></noscript>
Report inappropriate content
Is this content inappropriate?
- Call us 00 800 6 7 8 9 10 11
- Use other telephone options
- Write to us via our contact form
- Meet us at a local EU office
- European Parliament
- European Council
- Council of the European Union
- European Commission
- Court of Justice of the European Union (CJEU)
- European Central Bank (ECB)
- European Court of Auditors (ECA)
- European External Action Service (EEAS)
- European Economic and Social Committee (EESC)
- European Committee of the Regions (CoR)
- European Investment Bank (EIB)
- European Ombudsman
- European Data Protection Supervisor (EDPS)
- European Data Protection Board
- European Personnel Selection Office
- Publications Office of the European Union
- Agencies
0 comments
Loading comments ...