Migration
#TheFutureIsYours Managing migration through a predictable, balanced and reliable system
Warning: Automatic translations may not be 100% accurate.
Show automatically-translated text
Eftersyn: Fort Europa? Aflyst!
04/02/2022 13:15
6 comments
Event report available
Aftenens arrangement er desværre blevet aflyst da to af deltagerne er teste positive for Corona.
Vi lover at finde en ny dato!
Bør Europa åbne eller lukke sine grænser? Biblioteket Frederiksberg og Magasinet Eftertryk inviterer til debat.
Europas ydre grænser styrkes. Ifølge Danmarks integrations- og udlændingeminister, Mathias Tesfaye, så bør og skal grænsehegn være en del af både en dansk og europæisk udlændingepolitik. Den socialdemokratiske regering har senest godkendt et salg til Litauen af 410 ruller pigtråd og 7.700 containerpigtrådsspiraler med barberbladsskarpe kanter, designet til at flænse og lemlæste dem der skulle vove pelsen.
Samtidigt laver EU aftaler med tredjelande syd for vores grænser for at holde flygtningene på den anden side af middelhavet. Eks. Libyen, Tyrkiet og Marokko, og det anslås, at der i øjeblikket befinder sig 3,6 millioner Syrere i Tyrkiet. Lige nu forhandler Danmarks regering også med flere afrikanske lande, om at flytte behandlingen af spontane asylansøgninger til et eller flere partnerlande på det afrikanske kontinent.
Fort Europa synes efterhånden at være en realitet.
Ser vi på tallene er der tegn på, at Europas hårdhændede forsøg på at holde uønskede individer fra døren virker. Ifølge UNHCR ankom 363.000 mennesker til Europa ved at krydse middelhavet i 2016. I 2019 var tallet 123.663 og i 2020 67.926.
Spørgsmålet er om Fort Europa er en langsigtet løsning på ikke bare Europas, men også resten af verdens problemer, og hvis ikke, hvad er så alternativerne?
Er vores nuværende asylsystem og flygtningekonventionerne forældede institutioner designet til en anden verden, eller tværtimod et væsentligt fundament for de europæiske værdier?
Det er spørgsmål som disse vi vil diskutere denne aften med Uffe Østergaard, Ahlam Chemlali, Peter Viggo Jakobsen og Mozhdeh Ghasemiyani. Samtalen modereres af Niels Jespersen.
Arrangementet er støttet af Europa Nævnet og vil fungere som dataindsamling til Konferencen om Europas Fremtid. Derfor vil der også være et stort fokus på at gå i dialog med publikum og høre deres bud på løsninger.
Der er fri entré til debatten, men man skal bestille billet på forhånd.
Såfremt man ikke har mulighed for at deltage fysisk, så kan man se med hjemmefra via Bibliotekets og Eftertryks Facebooksider.
Frederiksberg Hovedbibliotek
Falkoner Plads 3
Biblioteket ligger lige ved Frederiksberg metrostation, Frederiksberg Gymnasium og CBS
Falkoner Plads 3
Biblioteket ligger lige ved Frederiksberg metrostation, Frederiksberg Gymnasium og CBS
Go to the event's website
Biblioteket ligger lige ved Frederiksberg metrostation, Frederiksberg Gymnasium og CBS
Biblioteket ligger lige ved Frederiksberg metrostation, Frederiksberg Gymnasium og CBS
Event report
This event was cancelled due to two of the participants getting Corona. However we have a new date for the debate, which is the 22/3 kl. 19-21. https://fkb.dk/arrangementer/foredrag-debat/eftersyn-fort-europaRelated Ideas
Migration and integration
24
February
17:00 - 19:00
Reference: cofe-MEET-2022-02-122596
Version number 5 (of 5) see other versions
Share:
Share link:
Please paste this code in your page:
<script src="https://futureu.europa.eu/processes/Migration/f/35/meetings/122596/embed.js"></script>
<noscript><iframe src="https://futureu.europa.eu/processes/Migration/f/35/meetings/122596/embed.html" frameborder="0" scrolling="vertical"></iframe></noscript>
Report inappropriate content
Is this content inappropriate?
Conference on the Future of Europe
Contact the EU
- Call us 00 800 6 7 8 9 10 11
- Use other telephone options
- Write to us via our contact form
- Meet us at a local EU office
Find an EU social media account
EU institution
Search for EU institutions
- European Parliament
- European Council
- Council of the European Union
- European Commission
- Court of Justice of the European Union (CJEU)
- European Central Bank (ECB)
- European Court of Auditors (ECA)
- European External Action Service (EEAS)
- European Economic and Social Committee (EESC)
- European Committee of the Regions (CoR)
- European Investment Bank (EIB)
- European Ombudsman
- European Data Protection Supervisor (EDPS)
- European Data Protection Board
- European Personnel Selection Office
- Publications Office of the European Union
- Agencies
6 comments
Loading comments ...
Loading comments ...