Climate change and the environment
#TheFutureIsYours Leading the way for a more sustainable future
Warning: Automatic translations may not be 100% accurate.
Show automatically-translated text
Az elégedettség forradalma
17/02/2022 12:29
0 comments
Event report available
Az elégedettség forradalma
Az éghajlatváltozás és a környezeti válság
holisztikus megoldásai
holisztikus megoldásai
Korunk egyik legnagyobb kihívása, megbirkózni az előttünk álló környezeti válság okozta kihívásokkal. Az ember bioszféra átalakítása egészen az ipari forradalom kezdetéig globális szinten nem volt jelentős. A fosszilis tüzelőanyagokra való átállás viszont ezt jelentősen megváltoztatta. Az elmúlt 250 év olyan drasztikus változásokat okozott, ami egymást erősítő folyamatok révén a mai világméretű környezeti válsághoz vezetett. A környezetvédelem csak a második világháború után tudott átlépni a lokális intézkedések szintjén és az 1960-as évektől már megjelentek azok a hangok, amelyek az egész Földet fenyegető ökológiai katasztrófát jósoltak. Az azóta eltelt kb. 60 év alatt rengeteg környezetvédelmi intézkedés született helyi szinten, emellett egyre gyakoribbak a nemzetközi megállapodások révén kialakuló globális próbálkozások is. Hiába azonban a hosszú idő és az egyre elkeseredettebb próbálkozások az eredmények egyelőre nem látszódnak. Ennek a sikertelenségnek az okai között két jelentős tényező a jelenleg uralkodó tudományos irányvonal és a nem megfelelő disszeminációs készség. Egy olyan összetett problémarendszernél, mint a globális környezeti problémák nem eredményes a specialista kutatói szemlélet, hiszen ebben az esetben a tudományterületek széles spektrumát (természettudomány, közgazdaságtudomány, társadalomtudomány) érintő problémaelemzésre és megoldásra van szükség. Ez egy speciális kutatói attitűd a generalista szemlélet meglétét feltételezi. Az ilyen szemléletű szakemberek kevesen vannak és sokszor nem egy tudományos műhelyben dolgoznak. Ezért különösen fontos lenne ezen szakemberek eszmecseréjének elősegítése, valamint az általuk képviselt szemléletnek a nagyközönség felé történő disszeminációja.
A jelenkori környezeti problémákat bemutató plenáris előadásokat az egynapos konferencia délelőttjére tervezzük. Délután szekcióüléseket és egy zárókerekasztalt tervezünk.
A jelenkori környezeti problémákat bemutató plenáris előadásokat az egynapos konferencia délelőttjére tervezzük. Délután szekcióüléseket és egy zárókerekasztalt tervezünk.
TIT Kossuth Klub Egyesület, Hadik-palota
Magyarország, 1088 Budapest, Múzeum utca 7.
Magyarország, 1088 Budapest, Múzeum utca 7.
Event report
Konferencia címe: Az éghajlatváltozás és a környezeti válság holisztikus megoldásai Alcím: Az elégedettség forradalma (az éghajlatváltozás és a környezeti válság holisztikus megoldásai) A konferenciát Bódi Balázs ökológus, az Ökopresszó Alapítvány kurátora nyitotta meg. Előadásában a környezeti válság egyes elemeit mutatta be, külön hangsúlyt fektetve az egyes környezeti problémák összefüggéseire. A második előadást Dr. Takács-Sánta András az ELTE Társadalomtudományi Karának docense tartotta és az előző felvetéshez kapcsolódva részleteiben ismertetett öt nagy környezeti problémát, illetve azok hatásait az emberre, majd felvázolta azokat a lehetőségeket, amellyel enyhíteni lehet a környezeti válság okozta hatásokat. A harmadik előadásban, Dr. Kővári Zoltán az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának docense a klímaszorongásról tartott előadást. Ez a téma bár nagyon időszerű, mégis kevés figyelmet kap. Mint az az előadásban elhangzott egy 10 000 résztvevővel lezajlott friss kutatás szerint a társadalom 60%-át érintő probléma, amely minden korosztályban aktuális. Az előadás arra is kitért, hogy milyen attitűd lenne a leghatékonyabb a fenntarthatósági ismeretterjesztésben. Az első kerekasztalbeszélgetésben Dr. Páldy Anna a Nemzeti Népegészségügyi Központ munkatársa, Dr. Ferencz Zoltán a Társadalomtudományi Kutatóintézet Szociológiai Intézetének tudományos munkatársa és Dr. Kőváry Zoltán vettek részt. A beszélgetésben a klímaváltozás egészségügyi, pszichológiai és társadalmi következményeiről volt szó, illetve arról, hogy milyen stratégiákkal lehet ezekre a hatásokkal felkészülni. A második kerekasztalbeszélgetésen Dr. Antal Miklós ökológiai közgazdász és Dr. Takács-Sánta András ökológus beszélgettek arról, hogy milyen társadalmi és közgazdasági változások várhatóak a környezeti válság hatására.Related Ideas
Klimawandel ist eine existentielle Herausforderung - und eine große Chance
Stop subsidies en andere stimulering voor bio-energie
Bio-sourced construction
30
March
12:00 - 17:30
Number of participants
58
Reference: cofe-MEET-2022-02-134080
Version number 8 (of 8) see other versions
Share:
Share link:
Please paste this code in your page:
<script src="https://futureu.europa.eu/processes/GreenDeal/f/2/meetings/134080/embed.js"></script>
<noscript><iframe src="https://futureu.europa.eu/processes/GreenDeal/f/2/meetings/134080/embed.html" frameborder="0" scrolling="vertical"></iframe></noscript>
Report inappropriate content
Is this content inappropriate?
Conference on the Future of Europe
Contact the EU
- Call us 00 800 6 7 8 9 10 11
- Use other telephone options
- Write to us via our contact form
- Meet us at a local EU office
Find an EU social media account
EU institution
Search for EU institutions
- European Parliament
- European Council
- Council of the European Union
- European Commission
- Court of Justice of the European Union (CJEU)
- European Central Bank (ECB)
- European Court of Auditors (ECA)
- European External Action Service (EEAS)
- European Economic and Social Committee (EESC)
- European Committee of the Regions (CoR)
- European Investment Bank (EIB)
- European Ombudsman
- European Data Protection Supervisor (EDPS)
- European Data Protection Board
- European Personnel Selection Office
- Publications Office of the European Union
- Agencies
0 comments
Loading comments ...
Loading comments ...